Simpozijum se zasniva na stavu da preispitivanje i kritičko sagledavanje zajedničke prošlosti predstavlja nužan preduslov kvalitetnog razvoja zajednice.
Osnovni cilj simpozijuma je da ukaže na značaj istraživanja i beleženja usmene istorije, očuvanja i komuniciranja mesta sećanja, materijalnog i nematerijalnog nasleđa, kao i da doprinese podsticanju svih društvenih aktera na preuzimanje aktivnije uloge u očuvanju sećanja.
Simpozijum okuplja istaknute stručnjake iz različitih oblasti, iz zemlje i inostranstva, među kojima su kulturolozi, politikolozi, istoričari i istoričari umetnosti, geografi, umetnici, arhitekte, i aktivisti (prof. dr Milena Dragićević-Šešić, dr Ljiljana Radonić, dr Olga Manojlović Pintar, dr Aleksandar Ignjatović, umetnica/aktivistkinja Rena Raedle, mr Aleksandra Fulgosi, prof. dr Bertrand Levy, dr Katharina Blaas-Pratscher, umetnica Dušica Dražić, dr Zoran Erić, istoričar Nenad Žarković, arhitekta Mustafa Musić, vajar Mrđan Bajić, umetnik Milorad Mladenović).
Ovde možete preuzeti
PROGRAM SIMPOZIJUMA
Na ovaj način simpozijum otvara prostor za razmatranje različitih aspekata sećanja, kao što su uloga sećanja u revitalizaciji kulturnog nasleđa i značaj oživljavanja i očuvanja kolektivnog sećanja za urbanu i socijalnu regeneraciju grada i uključivanje građana u ove procese. Simpozijum se takođe bavi identifikovanjem ciljeva javnih kulturnih politika, relevantnih institucija i različitih aktera u stvaranju uslova za uključivanje i očuvanje sećanja u razvoju grada.
Poseban segment programa simpozijuma posvećen je upoznavanju sa istorijom, kolektivnim sećanjem, narativima i kulturnim nasleđem Trga Slavija. U okviru istog segmenta programa predstavljene su različite inicijative i pokušaji rekonstrukcije i revitalizacije Trga Slavija kao javnog prostora sa izraženim kolektivnim identitetom i mestom od opšteg značaja za istoriju i sećanje grada.