U okviru manifestacije Dani evropske baštine 2007 čija je noseća tema bila „Reke-tokovi nasleđa“ u Beogradu je u Sava Centru 17. i 18. septembra održana konferencija „Reke i industrijsko nasleđe — Mogućnosti (re)aktivacije napuštenih industrijskih objekata u Srbiji: izazovi i prakse“. Konferenciju je organizovalo udruženje KULTURKLAMMER - Centar za kulturne interakcije u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Pančevo i udruženjima Kulturni front, Asocijacija za rehabilitaciju kulturnog nasleđa ARCH i Europa Nostra, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, Grada Beograda, Ambasade Republike Francuske i Opštine Pančevo.
U radu konferencije aktivno je učestvovalo oko sto trideset (130) učesnika/ca, profesionalaca aktivnih u oblasti zaštite, valorizacije i revitalizacije industrijskog nasleđa iz cele Republike Srbije. Profil učesnika/ca je bio raznovrstan i kretao se od predstavnika/ca relevantnih ustanova i organizacija iz Srbije, preko kulturnih i turističkih agenata i operatera, stručnjaka u oblasti upravljanja baštinom i drugim relevantnim oblastima, do predstavnika državne uprave i lokalnih samouprava. Jednom rečju među učesnicima/ama konferencije bili su zastupljeni predstavnici javnog, privatnog i nevladinog sektora relevantni za datu oblast. Pored toga, u radu konferencije je učestvovalo i dvadeset devet (29) referenata, stručnjaka iz Srbije, zemalja najbližeg okruženja i pojedinih zemalja Evropske Unije koji su predstavili svoja iskustva i aktivnosti u oblasti zaštite i revitalizacije industrijskog nasleđa.
U fokusu konferencije su bila domaća i strana iskustva u domenu valorizacije i reutilizacije industrijskog nasleđa, kako u kulturne / neprofitne, tako u komercijalne / profitne svrhe. Sve prezentacije i izlaganja na konferencija bila su u skladu s njenim ciljem da ukaže na značaj i mogućnosti revitalizacije i korišćenja napuštenih industrijskih prostora, kako u Beogradu, tako i u Srbiji, kao i njihovog uključivanja u ekonomski i širi socio-kulturni razvoj društva.
Upoznavanje sa pozitivnim iskustvima i uspešnim praksama iz Francuske, Nemačke, Velike Britanije, Mađarske, Slovenije, Makedonije i Hrvatske pružilo je učesnicama/ima konferencije mogućnost da steknu uvid u raznovrsnost inovativnih metoda valorizacije, revitalizacije i kvalitetne eksploatacije industrijskog nasleđa.
Posebno značajan segment konferencije predstavljale su prezentacije primera uspešnih praksi i inicijativa iz Srbije, čime je ostvaren cilj konferencije da naglasi potrebu zaštite i odgovornijeg odnosa prema industrijskom nasleđu, kao i potrebu uključivanja različitih društvenih aktera u taj proces. Prema komentarima učesnika/ca pomenuta izlaganja predstavljaju značajan podsticaj domaćoj stručnoj javnosti za dalje delovanje u datoj oblasti.